Naša vlajka
Ako vyzerá štátna vlajka Slovenskej republiky, vieme už dávno. Veľa ďalších informácií sme však o nej ani len netušili. Vďaka internetu sme sa dozvedeli, že:
- oficiálne bola zavedená 1. januára 1993, ale pochádza z roku 1848
- z dokumentu národno-revolučného hnutia Mikulášske žiadosti z 10. mája 1884 sa dozvedáme, že pôvodná slovenská zástava bola červenobiela, podobná zástave českej a poľskej
- oddiely slovenských dobrovoľníkov dňa 18.9.1848 pri prechode z Moravy na Slovensko prisahali na bielo-modro-červené vlajky s nápismi: Sláva kráľovi a slobode, Bratstvo a svornosť, Za kráľa a národ slovenský, Sláva šetkím Slovákom
- v roku 1918 po vzniku Československa, Česi používali historickú bielo-červenú vlajku a Slováci bielo-modro-červenú trikolóru
- zlúčením oboch vlajok vznikla v roku 1920 spoločná československá vlajka, ktorá sa používala až do roku 1992 s vynútenou prestávkou počas 2. svetovej vojny
- v rokoch 1939-1945 Slovenský štát používal vlajku s bielo-modro-červenou trikolórou. Aby nedochádzalo k omylom a zámene so štátnou vlajkou Ruska, bol dňa 1.1.1993 na slovenskú vlajku pridaný štátny znak. Červený štít so strieborným dvojkrížom na modrom trojvrší.
- symbol dvojitého kríža sa začal používať už v 7. storočí v Byzancii. Jednoduchý latinský kríž sa vysvetľoval ako kríž utrpenia. Dvojitý kríž sa vysvetľoval ako kríž vzkriesenia a víťazstva.
- trojvršie sa pod krížom prvýkrát objavilo v 14. storočí v erbe uhorského kráľa Václava - Ladislava a od 16. storočia symbolizuje trojvršie vrchy severných hôr. V strede najvyšší Tatra, vľavo Matra, vpravo Fatra.
V súlade s týmito informácii sme na hodine pracovného vyučovania vytvorili nielen slovenskú štátnu vlajku, ale aj vlajku Európskej únie. Spolu so znakom eTwinningu sme tak prepojili 3 významné znaky, ktoré symbolizujú medzinárodnú spoluprácu Slovenska s viacerými európskymi krajinami.
Aby sme spoznali aj vlajky našich partnerských krajín, rozhodli sme sa, že si v triede vytvoríme malú "európsku dedinku". Každej krajine bol pridelený jeden domček, ktorý okrem vlajky ukrýval aj medzinárodnú značku danej krajiny:
Vytvorené domčeky sme následne odfotografovali a vložili do dvoch spoločných pexes zameraných na spoznávanie vlajok partnerských krajín:
Vyskúšaj, či už poznáš vlajky všetkých projektových partnerov - hra "Did we learn the flags?"